Recenze - Navigátor

12 Assembler
41 Encyklopedie
33 Hardware
18 Hra
12 Párty
7 Programování
14 Sofware

HRA

Action on Protection
Herní styl H. Scrolling
Multiplayer Bez multiplayeru
Rok vydání 1984
Programátor Holger Gehrmann
Grafik Holger Gehrmann

INTRO

Schlimeisch párty 2015 v2.0 – pártyreport

1. Silliconův pohled... (psáno postupně v průběhu víkendu)

Z Plzně jsem vyrážel v pátek v poledne směr Praha. Po příjezdu na místo setkání ( rozuměj: benzínku OMV ) jsem chvilku čekal u kafe než dorazí Sigi a po pár minutách se připojil i Visáč. Po přetetrisování zavazadel do kufru mého auta jsme vyrazili směr Fryšták. Při předchozí konzultaci jsme se dohodli, že pojedeme (průjezd přes D1 byl nedoporučován samotným PCHou) přes Hradec Krávové ;-) a Olomouc. V Hradci po 25minutovém zápeku v zácpě jsme si dali zastávku na jídlo a pak pokračovali dále.

Někde u Svitav jsme si dali další nedobrovolnou zastávku přímo na silnici ... cca 20 minut jsme stáli v mnohakilometrové frontě a když už jsme se konečně hnuli zvědavě jsme vyhlíželi, jaký že byl důvod zdržení. Byla to zřejmě nějaká nehoda, protože jsme viděli policajty, úklid nějakého auta na odtahovce a hasiče co uklízeli silnici. Nedočkavě volajícího PCHu jsme informovali, že jsme ještě na cestě a ještě chvíli budeme jelikož jsme ještě daleko...

Jako první na partyplac dorazil Noby a s organizátorem PCHou už nás nedočkavě vyhlíželi. Po našem příjezdu a vybalení strojů jsme šli na večeři na již tradiční místo do Pizzerie K Fíkoví. Po jídle a pár pivech jsme se vrátili do hasičárny, kde to konečně vypuklo ;-).

Dovybalili jsme svou bagáž a povídali o všem možném (i nemožném) až okolo druhé hodiny ranní Noby jako první odpadl. (přesněji: šel si kleknout na lopatky na chodbu). Při projíždění programů na PCHovo kartě jsme narazili na hru, kterou jsme naprogramovali na Foreveru. A to dle nápadu, kterým nás inspirovali ataristé ( divní lidé uctívající „svého“ boha pozn. PCH). Jde o hádání / hledání slov jako v osmisměrce na obrazovce plné náhodně generovaných písmen. Po cca hodině Sigimu upadla hlava a hned za ní i celé tělo ze židle, tak se vybičoval, nafoukl si postel a zalehl. Asi za 3/4hodinky se PCHa tvářil že jde spát taky, ale povídal si s námi z vodorovné polohy ještě asi hodinu :-) ( dvě hodiny, poznámka PCH ). V půl páté jsme i my s Visáčem seznali, že už je celkem pokročilá hodina, tak jsme tedy rozbili tábor pod stoly, jenže ani to nás nezastavilo, takže cca někdy po páté hodině ranní jsme definitivně odpadli ... tedy já už ano :-).

Ráno před devátou vstávali první PCHa s Nobym a posléze jsme se s Visáčem pomalu vyhrabali z pelechu i my, když v tom dorazil Solaris104. Po nezbytných úkonech s tekoucí vodou jsme se vydali nakoupit proviant do konzumu na náměstí. Po návratu začala párty žít svým vlastním životem. Většina lidí probírala vše kolem Commodore C64 a dalších věcí až do času pozdního oběda okolo půl třetí. Mezitím dorazil atarista ( Gmouse s dcerkou a ještě s jedním kamarádem comodoristou). Nevím už, kdo zavelel k odchodu, že prý máme hromadně hlad, ale houfem jsme se tedy všichni přesunuli kam jinam než k Fíkovi na oběd. Tam jsme ve víru hovoru strávili více času, než jsme chtěli. Těsně před odchodem volal Jirka Šutera (atarista co vloni přivezl PMI-80 s připojenou BT-100) že se už blíží k hasičárně. ( Atarista s PMI-80 je ne zcela vyrovnaný atatrista – pozn. PCH :). Sigi si šel zalétat s quadracopterou kousek za obec na pole, za přihlížení Jirky, Nobyho a mne.


Po návratu na plac začal avizovaný turnaj ve hře Barbarian (ve dvou skupinách - děti a dospěli) kdy chvíli před tím dorazil chlapík Jessie (Aleš) s dcerkou Vandou. Aleš bezkonkurenčně převálcoval celou skupinu přítomných hráčů a jeho dcerka taky vyklepla všechny přítomné dětičky rozdílem třídy. Po přiznání, že ( z přítomných jako jediní ) přítomní trénovali, si dali společně závěrečný match a absolutní vítězkou se stala malá Vandamka !!
Na turnaj v druhé hře Super Space Invaders se nakonec ani nedostalo.

Ataristi a Solaris s rodinou nás poté opustili.
PCHa chtěl opravit retro repráčky, tak jsme je společně malinko násilím za pomocí šesti příborových nožů otevřeli a po chvíli zjistilli, že pod mřížkou(která před tím nešla vyndat) se nachází šroubky ;-). Po následném otevření jsme zjistili, že reproduktory byly vycpány trenkami a starým tričkem Rebook (to není překlep) :o) Kdo ví, kolik desetiletí tam ty trencle byly !!!


Dále pokračovala pařba červíků pro 8 hráčů (Schlimesch Mania) a po nabažení následovaná hrou BombMania (což je Bomberman pro 4 hráče na C64 jenž potřebuje na další dva joye adaptér do USER portu). Pařba plynule přešla do přehrávání demíček a následného hraní dalších, nemultiplayerových her na plátně.
Sigi s Visáčem a s mojí podporou se pustli do připojování klávesnice z reálné C64 přes Arduino k PC. Primárně jako klávesnici pro emulátor, na které jako test právě páchám tento report přímo na pártyplace jako tester :-).
Děcka pokračovali ve hraní her na patlafounech, protože je na plátně vystřídal PCHa s Jessiem hraním fotbálku (Microprose Soccer). Kde se PCHa stal šampiónem světového kalibru s týmem České republiky ve finále s Itálií a Jessie skončil v semifinále na Brazílii.
Noby hledal inspiraci pro svá demíčka na Forever, tak projížděl starší dema na mé C64 (ovládání mu šlo samo jako by to měl doma:-) ).
Tím, jak PCHa vyhrál turnaj fotbálku tak nabuzený si hned musel pustit jiný fotbálek KickOff!


Mimo jiné stroje taky přišla řeč na Commodore Plus4, takže jsem na notesu nahodil emulgátor Plus4 a hurá na dema ... PCHa si pak hrál s editorem hudby na C64 z roku 1984 (čiré peklo :-), s Visáčem jsme pokračovali a dodělávali přemapování klávesnice na Arduinu pro použití nejen v modu C64 ale i jako nativní klaviaturu pro PeCko.
Sigi do toho všeho v komatu nařezal tři kubíky dřeva stylem jemu vlastním.

Jsou právě tři hodiny ráno a s Visáčem jsme právě dodělali hw emulátor Commodore klávesnice na Arduinu. PCHa mi tady strká foťák až do monitoru, ale to klávesnici nevadí tak píšu v klidu dále :-). (safra ta fotka chybí) :-( .


Pak jsme se také podívali na reportáže z ByteFestu v archlívu pořadu Víkend na TV Nova a taky na trubce kanál AlzaTech.
Následně probíhal brainstorming nad využitím klávesnice z C64 k případnému připojení reálného stroje zároveň k PC jako klávesnice nebo přepínačem ji používat tak jak je.


Je právě půl páté a už asi tedy vážně půjdeme spát. Dětičky nás jistě ráno brzy vzbudí. Vanda s Agátou šli spát cca 1:00 ráno (maminky by asi měly radost).

Děcka vstávali v neděli ráno už kolem deváté, ale snažili se chovat tiše. Až v deset PCHův telefon začal hulákat nějakou známou melodii, v polospánku jsem ji nedokázal identifikovat (C64 remix R-TYPE. Poznámka PCH ) a vibrovat i s celým stolem.


Někdo pak usoudil, že dost již bylo spánku a nastartoval C64 a spoustil dema. S hlavou hned vedle poskakujícího subwooferu jsem v duchu konstatoval, že předstírat spánek už opravdu nemá cenu, tak jsem se tedy taky exhumoval.

Po snídani a dalším debatním kroužku v kuchyni pokračovaly hry a holky zuřivě pařily BombManii. Následně se opět pouštěli demíčka a další novinky co se letos na scéně objevily, případně hry které stojí za to si zahrát, jako třeba zajímavého hada (P0 Snake) nebo střílejícího maníka (Super Bread Box) co musí sbírat krabice.

Po dvanácté byl odchod na jídlo opět k Fíkovi a to už nás opouštěl Noby a tím že má nějaké rodinné povinnosti a po návratu už se s námi rozloučili i Aleš s brutální Barbariánskou exekutorkou Vandalkou ;-) a poté jsme i my začali pomalu balit a chystat se k odjezdu.

Do Plzně, resp. domů jsem dorazil ve 23:15 po ne zrovna příjemné cestě po schodech z Brna (čti D1) za vydatné mlhy pak solidního deště a nakonec i slušných poryvech bočního větru. Z Fryštáku to bylo 410km (Sigiho jsem hodil do Zlína a Visáče vysadil v Hostivicích). Celkem od pátku ujeto 842km.
Bylo to náročné ale jako každá akce perfektní.

Ještě jednou děkuji organizátorovi za skvělou akci a zúčastněným za to, že vůbec dorazili. A už teď se těším na další párty ;-).


Sillicon ... off

2. Čeho si všiml PCH a co si dovolil doplnit...

Schlimeisch Párty 2015/ II může být zapsána v naší paměti jako lehce přelomová událost. A to hlavně proto, že na akci dorazily celkem čtyři děti s průměrným věkem 9 let, z čehož dvě holky zůstaly po celou dobu akce! Vanda i Agáta se projevily jako mimořádné pařanky multiplayerových her a celou dobu si šly hustě po krku. (zvláště ve Schlimeisch mánii a Bombmánii ).

Vanda, jak již Sillicon zmínil, dokonce vyhrála absolutní první místo v Barbarianovi. A jestli si někdo z vás myslí, že to bylo omylem, nebo podmáznuté … myslím, že existuje mnoho svědků, kteří se spadlou spodní čelistí sledovali, jak Vanda drtí o několik generací staršího soupeře bez mrknutí oka … a s nevinným dětským úsměvem … doráží kopanci a údery nemohoucího soupeře v rohu obrazovky.

Nutno podotknout, že jádro tvrdé C64 hooligans nemohlo dorazit, protože rodinné, zdravotní problémy či nicotné problémy jako je pobyt v cizí zemi mnoha lidem znemožnilo dorazit.

Proto jsem se rozhodl, že od příštího roku, resp. již ode dneška vyhlašuji pevné dva termíny Schlimeisch párty, které si musím ještě vzhledem ke konkurenčním podnikům ostatních platforem ujasnit.

Je super, že se na akcích tohoto typu pořád něco tvoří a díky Visáčovi nyní můžeme všichni používat na našich pracovních (PomoCných) počítačích klávesnici z Commodore C64.

Já vím. Někteří prudiči mohou něco podotknout, ale nám je to jedno;-). Těším se na vás v květnu 2016. Kdy přesně ještě nevím, ale květen to bude.


PCH / Unreal 2016
Nový příspěvek k článku

podpis :
První znak podpisu musí být vykřičník, jinak se příspěvek neodešle (ochrana proti spamu)

21.02.2017 - nouplisak

parada, takze ja doufam ze bude dalsi Schlimeisch 2017. vypadalo to jako vyzivna akcicka.

09.12.2015 - PCH

:) tak nejak presne to bylo :)

07.12.2015 - Gmouse

Dík za report. Dovolil bych si pouze poopravit drobnou nepřesnost v textu, kolega se počítá rovněž mezi ataristy. Ale jak moc pěkně podotkl PCH když si s námi třepal ráno prackou " to nevadí že jsi atarista, já si pak umyju ruce". :)

03.12.2015 - PCH

Děkuji tímto Silliconovi za to, že se zhostil napsání tohoto dojemného článku z párty, která tady ještě nebyla. KindergardenCommodoreparty. Fakt díky :)

Advert

Programmed by PCH of UNREAL, Hardware support by RAY of UNREAL. Beta test and bugs guru SILLICON
Unreal 2014 - Czech republic