HRA

Carcrash
Herní styl Overhead
Multiplayer Bez multiplayeru
Rok vydání 1992
Programátor Sven Anlauf
Grafik Sven Anlauf

INTRO

Revision 2023 - Gratulace AKI za první místo !! a pártyreport k tomu

S radostí Vám oznamujeme, že letošní ročník 2023 největší demo-párty na světe v kategorii PETSCII grafika vyhrála AKI !! - detaily níže :)

Rok se s rokem sešel, skončilo období tří let pseudoCovidu a akce se konečně zase rozjíždějí !!
Nemohli jsme tedy jinak, než vyrazit na další ročník největší demoscenérské párty na světě a to REVISION.

Sestava, která vyráží na tuto akci je již pár let ustálená a také již tradičně vyrážíme velkým vozem Fiat Ducato s devíti místy. Osazenstvo vozu je klasicky v počtu sedmi lidí a jelikož ne každý cestuje na podobné akce, rozhodl jsem se napsat o této akci trochu více slov.
Připravte se .... jedem!


Cesta začíná, Zlín - Praha - Plzeň, čtvrtek 00:00

Revision je vždy záležitost silných jedninců - čtyři dny od pátku do velikonočního pondělí beze spánku a život pouze na kofeinu.
Auto Fiat Ducato mám pronajato a doma parkuje den před odjezdem.
Jelikož akce začíná v Německém Saarbrückenu v pátek ve 12:00, je dobré být před vchodem do haly již v 11:00, abychom si mohli pohodlně vybrat místo v hale.
To znamená ve čtvrtek po práci v 17:00 dorazit domů, osprchovat se, najíst a nejpozději ve 20:00 jít spát. Vyrážím přesně o půlnoci ze čtvrka na pátek ze Zlína do Prahy, cesta potrvá necelé tři hodiny v nočním provozu, v Michli mám vyzvednout okolo 03:00 Wotnaua.
Po čtyřech hodínách spánku se mi jede skvěle, dálnice D1 je totálně bez provozu, mezitím mi v 1:01 ráno přijde zpráva s adresou v Plzni od Sillicona. (kontroluje mě, zda jsem vyrazil) Nespí. Zase nespí. Je to blázen :)... A ve 2:59 hlásí Wotnau, že je připraven na značkách.
Nakládám Wotnaua přesně na čas a pokračujeme ve dvou lidech do Plzně.

Plzeň - Tachov - Saarbrücken, pátek 4:30

V Plzni ve 4:30 nabíráme nejdříve Sildu alias Sillicona a Feryho, což je ten, díky kterému můžete prožít očistu hlavy na Bytefestu, nunto podotknout, že bratr Sillicon mu zdatně pomáhá.

Někde po cca 500km PCH odpadá od řízení. Už ani nevím, kdo to řídí dál. Tma.. (řízení přebral Fery pozn.Sillicon). Cestou odbočujeme do Tachova, kde vyzvedáváme tři amigisty ze skupiny Artway a to Wayna, KillJoye a Dericka. Tímto jsme kompletní v počtu sedm a uháníme po neomezeně omezených německých dálnicích.
Neomezená rychlost na Německých dánicích je podobný oxymoron jako svoboda slova na západě. Věčné omezení na 120km, později na 100km až 80km/hod je tragédie a vlastně nás doprovází takřka celou cestu po Německu. A to jej musíme projet celé. Cíl cesty je totiž až na druhé straně, pár kilometrů od Lucemburska ( a Francie ).

I přes neustálé omezení dojíždíme do cíle přesně v 11:00 hodin. Máme jako každý rok štestí, přede dveřmi haly stojí pět zoufalců a my se řadíme hned za ně. Poprchává. Počasí vůbec vypadá, že bude všelijaké, jen ne jarní což nevadí, protože to je znamení, že v hale nechcípnem jak myši.


Sestava: Sillicon, Fery, Derick, wayne, Wotnau, KillJoy v autě a PCH fotí ...

Intermezzo


Kdo nebyl na Revisionu, tak vězte, že se jedná o největší multiplatformní počítačovou demo párty na světě, kde soutěží ve všech možných kategoriích počítače absolutně neznámé a mnohdy obskurtní až po nejnabušenější PC s grafikami cenou přesahujícími slušný automobil. To vše zabalené ve velkém množství kategorií, kde se mnohdy tyto stroje potkávají i mezi sebou. Nejvíce zástupců v soutěžích a mezi lidmi je z řad osmibitů, zvláště Commodore 64 a hodně lidí okolo Commodore Amiga. PC sekce je již tradiční, dnes jej máme doma všichni.

Sem tam se objeví mezi počítači a příspěvky opravdu rarita jako tento rok v kategorii GAMES, kde soutěžila hra "Shadow of the Beast" portovná pro východoněmecký kancelářský počítač KC 85/4.
Veřím, že nemnozí z vás jej mají doma :)
Stejně tak ale potkáte příspěvky na konzole Sega Mega Drive, handheldy Gameboy a Gameboy Color a opravdu ničím, kromě vesměs velikosti a časem příspěvku nejste omezeni.

Seznam komp ( jednotlivých kategorií ) přikládám zde :

PC DEMO, AMIGA DEMO, OLDSCHOOL DEMO, PC 8K INTRO, PC 4K INTRO, 256 BYTE INTRO, AMIGA INTRO, OLDSCHOOL INTRO, STREAMING MUSIC, EXECUTABLE MUSIC, TRACKED MUSIC, OLDSKOOL MUSIC, FAST MUSIC, MODERN GRAPHICS, PHOTO, 3D GRAPHICS, ANIMATED GIF, 4K EXECUTABLE GRAPHICS, OLDSKOOL GRAPHICS, ASCII / ANSI / PETSCII, PAINTOVER, GAME, ANIMATION/VIDEO, WILD a SHADER SHOWDOWN.

V každé kategorii se nachází mnohdy desítky příspěvků a lidé přihlášení do interního systému mají možnost hlasovat během i po skončení jednotlivých soutěží. Je to maratón, který trvá od sobotního odpoledne do pondělního rána !!! S malými přestávkami na kafe, druhé kafe, tř... šesté kafe a nějaký ten koncert pro to aby si vaše uši nezvykly na nepříjemné ticho.

Lidí je přihlášeno okolo tisíce, na hale se může vtěsnat cca 800 lidí, takže docela šrumec. Tak či tak je to akce poklidná, mírumilovná a jen pár dementů vesměs sedící za námi již několikátý rok pouští ve chvílích ticha absolutní nesmysly jako je kvokání slepic do rytmu techna a podobné.

Spí se za plátnem za pódiem, mezi stoly a například v uličce na WC. Je to jedno. Nikdo na vás nešlápne, nikomu nic nevadí. Pohodička.

Na akci také vznikají zajímavé situace a historky, jako například když sedíte vedle člověka z Washingtonu a pozorujete ho jak pracuje v CUBASE. Pořád někde přepíná, hraje si s tím, tak se ptám : "Ty děláš v CUBASE ? " ... a on "Ne. Já dělám CUBASE".
Opravdu nikdy nevíte, kdo vedle vás sedí :)

Hardware a nákupy

V předsíni haly se každý rok rozplacatí na stolech Jens z Individual Computer se svými Amiga accelerator boardy a Turbochameleony. Tentorkát jsem neodolal a dokoupil k mému Chameleonu verze 1 i dockinu se čtyřmi porty na joystick.
Tím jsem jej odpojil od svého Commodore 64, kde se již zasouvat nebude. Ten kdo nezná, jedná se o FPGA počítač s možností emulace nejen Commodore 64, ale dnes již asi desítky počítačů a konzolí.
Pro svoji C64 mám cartridge 1541Ultimate-II a to bohatě stačí. Krabičku mi k dokině vytiskl Jirka Šutera jehož práce se šuplerou je tak dokonalá, že bych se nedivil, kdyby se jmenoval Jirka Šuplera :)

No a pak to začalo. Sillicon mlsně chodil kolem Jensoveho stolu s tím, že má k prodeji nové case s novými barvami pro Commodore 64. Zvláště case v barvách SX-64 měl zaseklou v oku. Tak jsem si jej koupil :) No a co myslíte ... on taky ! Je to vážně krásný odstín a už do něj doma montuju svůj domácí stroj. Ten původní bude pouze party mašina. Není to žádná láce. Ale je to bez poštovného, tak se to dá. ( vlastně nedá, ale chtěli jsme ho).
To nebylo ale vše. Když jsem si hrdě nesl nový case v krásné krabici ke stolu, KillJoy mi vrazil do rukou bezdrátový gamepad k C64 a řekl "Zkus si to".

No a já to zkusil a šel si zrovna dva koupit. Ačkoliv nenávidím NES gamepady, paříme na nich doma docela často, toto je jiná liga. Naprostá přesnost, žádný lag, Gianna Sisters do desátého kola bez sebemenší chybky na pixel přesné skoky ! Nádhera a doporučuji ! Na protějším stolu byla možnost zakoupit joystick snad jakéhokoliv typu, barvy, značky a velikosti. Cena 15 - 25 EUR. Vše prý funkční. To jsem ještě odolal, zvláště poté, co jsem jich z Aukra zakoupil tento rok asi čtyřicet.

Káva, přítel člověka

Jednu mašinu, která má v sobě pravděpodobně taky nějaké to CPU milují takřka všichni bez vyjímky. Je to kávovar. Čtyři zásobníky na kapslové NESCAFÉ se nezastaví ani na minutu a pravda ... vždy během soboty večer dochází ke kolapsu strojů. Zaplaťpánbůh jej vždy nějaký zázračný hardwarista dá dopořádku, aby lidé stojící opodál s třesem rukou a kelímkem prosebně nastaveným před sebou nezemřeli vyčerpáním. Je zajímavé, že vždy nejdřív dochází to nejsilnější STRONG NESTLE, pak střední a v neděli večer a pondělí ráno se na stole třese jen kafe pro panenky. Takže někteří otrlejší vezmou dvě tři kapsle a udělají si opravdové kafe... poznáte je podle tiku v oku...
Běžně se stává, že po uvaření kafe a návratu k místu se v půlce cesty obracíme a jdeme si pro druhé ... třetí ... a tak furt dokola.

Revision - Svátek tvorby

Hlavním posláním, kromě lidské vlastnosti setkávání se, je tvorba. Soutěží se, jak jsem již výše psal, opravdu ve všem a na ledasčem. Rok 2023 měl jednu výhodu a nevýhodu. Byl prvním ročníkem po Covidterroru. Lidé, kteří nemají rádi online akce, si nechávali svá želízka v ohni na osobní setkání a právě proto ten počet příspěvků .. tak to byl letos masakr. Letos bylo poprvé možné posílat příspěvky do soutěží i těm co osobně nepřijeli a byli jen online.
Jestli byly v sekci GAME minule 3 příspěvky, letos jich bylo 15 !
V roce 2022 bylo v sekci PC demo 18 příspěvků. Letos 42.
Ale například v roce 2022 bylo v kategorii ASCII / ANSI / PETSCII příspěvků 21 a letos 25?
A !!! AA !!! AAAAA ?!!!

První místo si letos v této kategorii odvezla Česká republika , přesněji AKI !
Gratulujeme a tímto od nás dostává dva bludišťáky !
Parádní obrázek v ANSI dokazuje, že je prostě výtvarně a hudebně geniální :).

Další želízko v ohni měl na akci PCH se svojí hrou 8MIDAR na Commodore 64, což je arkáda inspirovaná hrou Amidar a ten, přes masakrální počet příspěvků, obsadil šesté místo.

Po shlédnutí prvního místa v soutěži, které obsadila krásná hopsačka na Amigu je jasné, že konkurence byla opravdu drsná.

Aby člověk mnohdy vydržel celé kompo, pohyboval se mezi kávovarem a pokusem si sednout. V OLD SCHOOL music, která pár let byla na střídačku doménou PCH a AKI, se na prvním místě umístnila 1-bitová pjesnička pro počítač ZX !!! A to mezi hudbami z C64, Amigy, PC a tak!

Z toho si sami dokážete udělat představu, co vše se nejen dá vytvořit, ale s čím se dokonce dá vyhrát na největší soutěži na světě :).

Ještě jednou potlesk AKI za první místio v ANSI grafice!!


Německo, země snů ? - akce "Portské"

A jak to tak bývá, první místo, a nejen to se musí zapít. Klasika je již všemi oblíbené Portské víno za kterým jsme vyrazili do blízkého LIDLu.
Zde bych trochu odskočil a vysvětlil všem, že Revision má jeden malý háček a to je shánění potravy. V sobotu je totiž v NDR státní svátek, stejně jako v pondělí a kdy mají místní obchody naprosto vše zavřeno. A v neděli ... v neděli taky ! Což znamená, že vám na nákup musí stačit jen sobota dopoledne. Pro ty, co si nakupují sami a nemají na to maminky to není takový problém. Koupíte si alkohol a brambůrky.

My ostatní víme, že na alkoholu se přežít dá, ale pouze na brambůrkách nikoli. Ještě, že na place je cateringové občerstvení, které vám za 4 EURa dovolí zakoupit si nechutně přesolenou Wuřtklobásu vloženou do parodie housky. Vedle je možnost palačinek bez housky za 3 EURa, my sběhlí vyjíme kamarády, kteří se předzásobili v Čechách a v sobotu nakoupíme zásoby na týden.

Váš drahocený počítač vám poté poslouží nejen jako přítel na cestách, věrná milenka, milující manželka, ale zároveň jako talířek či ... či také jako počítač.

Ale vraťme se k Portskému. Běžně jej má v Německu LIDL. Tento rok, sucho. NIC. Nada. Nothing. Tak jsme vyrazili do okolních, mnohdy dvojjazyčně popsaných obchodů, kde arabšťina je brána jako ta hlavní řeč, němčina je pro menšinu. Nic. Až šestý obchod někde na okraji města, kde všechny ulice vypadají jako okraj města jsme narazili na klasické Portské za slušnou cenu pár EURo. Jinak jej žádný obchod neměl. Senzacióne!! A zároveň uvědomění si, že Německo je pěkně v kaši.

Konec zvonec

Pokud bych měl napsat vše, co se na Revisonu stane ... koncerty, konference ... a mnoho dalšího, upsal bych se k smrti.

Proto to berte jako ochutnávku toho, co se na podobné akci dá zažít.

V pondělí vše končí. Soutěže, silná káva, postupně i kávovary a po place chodí mnoho lidí do random směrů. Čtyři dny bez spánku udělají s rovnováhou své a každý už se těší, až se někde, někdy i vyspí. Kdo by přece chtěl prospat takovou událost ?! V 11:00 si vyslechneme výsledky, Wotnau převzal cenu pro AKI, která se nemohla osobně tento rok zúčastnit akce a balíme. Ve 13:30 Nasedáme do auta a neustále v plném počtu vyrážíme na cestu dlouhou ( pro PCH ) 980 Km zpět domů. Sillicon řídí skrze celé rychlostně omezené Německo. Slabých 570km. V Tachově vyskakují KillJoy s Waynem, v Plzni ve 20:00 Sillicon s Ferym a ve 21:00 v Praze Wotnau s Derickem. Má maličkost pokračuje do Zlína aby v 1:30 dorazila domů.

Dojedu pln sil a zážitků a protože má den ještě pár hodin, rozhodnu se dát svoji hru na scenérskou databázi CSDB.DK pro blaho všech.
No. O to větší bylo překvapení, že na CSDB se již povalují dva cracky mé, dosud neuvolněné hry :) ... I to je Revision :)

Děkuji všem zůčastněným za parádní prodloužený víkend a za rok, za rok zase !

Fotogalerii z Revisionu 2023 naleznete zde !!

PCH / Unreal (korekce Sillicon)

Nový příspěvek k článku

podpis :
První znak podpisu musí být vykřičník, jinak se příspěvek neodešle (ochrana proti spamu)

Advert

Hardcode and datamining by PCH of UNREAL, Hardware guru by RAY of UNREAL, Bugs report by SILLICON of UNREAL
UNREAL 2014-2021 Czech republic