HRA

Bonzo
Herní styl Miscellaneous
Multiplayer Bez multiplayeru
Rok vydání 1984
Programátor Randall Lockwood
Grafik (Unknown)

INTRO

Replika disketové jednotky FD-2000

V minulých letech se na zdejších stránkách objevilo několik článků o domácí výrobě 3.5 disketových jednotek pro C64. První z nich byla mechanika LS120, kterou je díky jejímu rozhraní možné provozovat na IDE64. Kromě speciálních disků s kapacitou 120MB umí pracovat i s běžnými disketami DD a HD, ty mohou být zformátované na IDE64 formát, ale je možné používat i FAT (pokud je tato disketa zformátována na PC).

Druhá byla replika klasické 3.5 disketové jednotky Commodore 1581, kterou jsem stavěl ještě před tím, než se roztrhl pytel s replikami originálních tišťáků. Ty je dnes možné objednat přímo u výrobců (např. pcbway) nebo na různých retro eshopech, občas ho někdo prodává i osazený a oživený, lze sehnat i case tištěný na 3D tiskárně, k dispozici jsou i data modelu. Objevily se i desky s drobnými úpravami, např. s označením 1582, která by měla umožňovat připojit dvě mechaniky na jednu desku. (Neplést s mýty opředenou jednotkou 1591, někdy také označovanou jako 1582, což měl být prototyp upravené 1581, která používala HD Amiga mechaniku. Pokud vím, žádná replika 1581 nebyla vylepšena tak, aby uměla využít kapacitu HD diskety).

Poté se mi do rukou dostala prakticky neznámá disketová jednotka DD-001, která se přes cartridge připojuje do expansion portu a pracuje s DD disketami ve formátu FAT. Její zapojení jsem obkreslil a dal k dispozici ostatním commodoristům. Jeden z nich, YTM, se toho chytil a vylepšil její firmware. Stěžejním vylepšením je práce s load adresou souborů uložených na disketě po vzoru SD2IEC a ostatních moderních zařízení. První dva Byty souboru jsou tato load adresa, takže na disketu vloženou do PC se překopíruje hra stažená z internetu a je možné ji hned nahrát a spustit na C64. (Původní firmware pracoval s load adresou podobně jako 1541, která není uložena na začátku souboru, ale v directory. Takže na disketu v PC bylo možné kopírovat pouze syrová data, např. textové soubory atd., spustitelné soubory musely být kopírovány na DD-001 z diskety v 1541, aby se load adresa správně uložila.).

Poslední do party chyběla 3.5 disketová jednotka FD-2000/4000. Originální kusy jsou dost vzácné, a když se dostanou do veřejného prodeje, v aukcích se jejich ceny šplhají na poměrně vysoké částky. Její schema nebylo nikdy zveřejněno, pár lidí se v minulosti pokoušelo o repliky, sem tam to i někdo dotáhl a pár kusů prodal, ale nikdy nedošlo ke zveřejnění výrobních podkladů. Až letos retroshop COREi64 začal prodávat samotné tišťáky k vlastnoručnímu osazení, možné je i koupit plechový nebo 3D tištěný case, nebo rovnou sestavenou a zprovozněnou repliku (celé je to licencováno držitelem autorských práv CMD). Tišťák byl dělán co nejvíce podle originálu, vč. rozmístění součástek (byl pouze doplněn o obvod RTC přímo na desce) a je možné ho i vložit do původní krabice FD-2000.

FD-2000 i FD-4000 používají stejný tišťák, který obsahuje dvě pozice pro FDD controller a podle zvoleného typu se osadí jeden nebo druhý. Dále se liší v osazeném CPU (2MHz nebo 4MHz) a obsahu eprom, ostatní součástky jsou stejné. A samozřejmě v mechanice, původní kusy používaly TEAC FD-235F (FD-2000) a TEAC FD-235J (FD-4000). Obě jednotky umějí pracovat s disketami DD a HD, ale FD-4000 navíc umí i ED (extra density). Vzhledem k velmi složité dostupnosti ED mechanik i disket jsem se rozhodl sestavit si „pouze“ jednotku FD-2000. U té je drobná komplikace, že je nutné sehnat mechaniku, kterou lze přeadresovat na DS0 (což není každý TEAC 235) a musí se do ní doplnit rezistor mezi pin 2 na datovém konektoru a +5V. Bylo vyzkoušeno, že kromě TEAC funguje i (mezi Amigisty oblíbená) mechanika Samsung 321B. (Disketové jednotky 1581 a DD-001 také používají mechaniku s adresou DS0 a přehozením pinů DS0 a DS1 na kabelu lze zprovoznit i mechaniku, která má pevně adresu DS1. Předpokládám, že by toto mělo fungovat i na FD-2000, ale nezkoušel jsem to).

Deska pro FD-2000/4000 neobsahuje, na rozdíl od ostatních hlavních CMD zařízení (CMD HD, RAMlink, SuperCPU), kromě eprom žádné další programovatelné integráče. Všechny součástky (kromě RTC obvodu, který ale není nezbytné osazovat) jsou THT, takže její sestavení není nic extra složitého (pokud se do toho někdo hodlá pustit, doporučuji v napájecím obvodu regulátor 7805 nahradit nějakým DC/DC měničem). Disketová jednotka se připojuje normálně do serial portu, její krabice je o kousek menší než 1581 a čelo disketové mechaniky se používá původní - je prostrčené ven výřezem v krabici (já si pořídil plastovou černou variantu). Za výhodu i považuji, že v době vzniku byl k jednotce vytvořen profesionální firmware (a že ho nemusí nadšenci teprve postupně dopisovat), k němuž je na internetu k sehnání naskenovaný obsáhlý originální manuál.

Diskety používají nativně CMD formát, který pracuje s partitiony a adresáři. Celá HD disketa má 6336 bloků, DD disketa 3008 bloků, jednotka plně podporuje diskety pro 1581. Práce s partitiony je mnohem propracovanější než na 1581 a existuje k tomu od CMD šikovná utilitka. CMD formát je samozřejmě nekompatibilní s 1541 loadery, ovšem na disketě je možné vytvořit partitiony v CBM formátu, které potom emulují diskety z 1541, 1571 nebo 1581 (podobně jako se na SD2IEC namountí soubor D64, tak zde se vleze do partition s koncovkou 41 a tím se pustí emulace). Emulace pochopitelně nedosahuje úrovně 1541U nebo Pi1541, ale úplně marná také není. Moderní dema na ní nejdou, ale některé staré hry s turboloadery ano. Program MCOPY umí zkopírovat celou disketu z reálné jednotky 1541/71/81 do příslušné partition.

FD-2000 bývala kdysi mým vysněným zařízením, ve své době umožňovala mezi 8mibity poměrně raritní věc - používat 3.5 HD diskety. Koupi originálu od CMD jsem tehdy prováhal, několikrát jsem se neúspěšně snažil z lidí, co se o repliky pokoušeli, vyrazit nějaké použitelné podklady, úspěšně nikdy nedopadla ani dražba na „známých aukčních stránkách“. Nyní zůstala hříčkou pro příznivce takové nemožné fosílie, jako je 3.5 disketa…

LHS

Na závěr je uvedeno pár linků na některé stránky zmíněné v článku:

Upravený firmware pro DD-001 od YTM
Eshop COREi64 - prodej repliky FD-2000
Sdílené projekty COREi64 na pcbway (vč. case FD-2000)
FD-2000 manuál v PDF
Nový příspěvek k článku

podpis :
První znak podpisu musí být vykřičník, jinak se příspěvek neodešle (ochrana proti spamu)

09.09.2024 - LHS

Než stačil článek vyjít, tišťáky FD-2000 byly staženy z prodeje. Momentálně jsou v eshopu jen hotové repliky.

Advert

Hardcode and datamining by PCH of UNREAL, Hardware guru by RAY of UNREAL, Bugs report by SILLICON of UNREAL
UNREAL 2014-2021 Czech republic