Recenze - Navigátor

12 Assembler
41 Encyklopedie
34 Hardware
19 Hra
12 Párty
7 Programování
14 Sofware

HRA

Ciuffy
Herní styl SEUCK
Multiplayer Bez multiplayeru
Rok vydání 1988
Programátor Emiliano Sciarra
Grafik (Unknown)

INTRO

CS software na C64 - díl č.8, nové objevy

Díky Marcusovu archivu disket se kromě GEOS literatury podařilo najít i několik starých programů z CS produkce, o kterých jsem se rozhodl napsat samostatný článek.

Fotbalmania 2.0

Ještě předtím ale uvedu program od firmy CPC Software, do kterého se zadávají fotbalové výsledky, soupisky týmů a další související data. Poté je z nich možné dělat všelijaké statistiky. Program byl placený a jeho disketa obsahovala data z naší první ligy v letech 86-95 a pro svůj běh vyžaduje (!) cartridge FCIII. O záchranu tohoto programu se postaral fanda C64 jménem Brixi, který ho s Comosovou pomocí vydoloval ze svých starých disket.

Z Marcusova archivu se podařilo zachránit několik dalších textovek, které nebyly uvedeny v minulých článcích:

Honba za diamantem

Dobrodužná textová hra o pátrání po ukradeném diamantu. Herní systém byl inspirovaný hrou "A to snad ne", ovládá se joystickem a kurzorem se hledají klíčová slova.

Únos

Detektivní hra, ve které má hlavní hrdina za úkol sehnat výkupné za svojí unesenou družku. I v této hře není potřeba psát příkazy ručně, ale vybírají se ze seznamu.

Polda

Coverdisk Amiga review č. 12 obsahoval nehratelné preview textovky Polda - kriminálky z L.A. Hra měla kromě textu obsahovat i doprovodné obrázky a vypadala docela nadějně. Tipl bych si, že plná verze nebyla nikdy vydána.

Již v dřívějších článcích byly uvedeny dva výtvory, jejichž jiné verze se nacházely v tomto archivu. Cracknutá hra Sever proti Jihu skupinou Trash (maskují se jiným jménem), opatřená intrem s animací vykradenou ze hry Hollywood poker pro. A textový editor Protext 2.0, na jehož disketě je několik ovladačů pro tiskárny.

Landi

Z minulých článků je znám také program na výuku jazyků. V tomto archivu se nacházela verze Landi v2.01, která se mírně liší od dříve prezentované Landy-M.

Topografie světa

Stejně tak byla nalezena česká verze výukového programu Topografie světa (v originále Topografie wereld), od kterého již známe verzi slovenskou ...

Předpověď počasí

... a dále i do češtiny přeložená utilita Předpověď počasí, v originále Weather forecast (dle zjištění na internetu se oba programy vyskytují ve větším počtu jazykových verzí).

Tower 64

Na coverdisku C64 magazinu č. 17+18 byla docela povedená basicovská verze piškvorek Tower 64, ve které je možné hrát proti počítači. Pochází z dílny C64 klubu Brno.

Dust Heap, Trash news

Před časem jsem měl v plánu jeden z dílů tohoto nepravidelného seriálu věnovat českým diskmágům a party reportům. Nakonec z tohoto nápadu sešlo, protože roztřídit a krátce popsat obsah takovýchto produktů by byla práce spíše pro psychiatra a některé vybrané kousky by otřásly i korejským katem (např. Semtex news od skupiny "U rybníka").

Nyní zde zařazuji alespoň diskmágy od skupiny Trash. Co jsem vyrozuměl z článků, tak byly distribuovány jako putovní disketa - u ní byl seznam s adresami, kdy každý uživatel měl za úkol si disketu zkopírovat, tu původní poslat člověku na seznamu pod sebou a Trash poslat známky jako poplatek. Diskety se jmenovaly Star disk, obsahovaly různé ukázky tvorby, užitečné programy a hlavně diskmág - nejdříve Trash News, později Dust Heap a nakonec zase Trash News. Jejich články jsou plné samochvály na vlastní tvorbu a plivání na (téměř) všechny ostatní.

Archiv obsahoval dva kompletní Star disky, na jednom je první číslo Dust Heapu, na druhém tři čísla Trash News. K dispozici je zde i Dust Heap2, jehož vydání údajně způsobilo personální zemětřesení ve skupině, vedoucí až k jejímu rozpadu. Myslím, že více čísel těchto diskmágů už ani nevyšlo.


Balík popisovaných programů je ke stažení zde.

LHS


Co jsem zatím našel já ... Pééchááá ...

A když uý jsem procházel minulý příspěvek LHSa z časopisů Amiga portal a spol, našel jsem o hře Polda Preview vykládání ... no vykládání ...

Také návod ke zmiňované hře "FotbalMania 2" ...

A trochu EGO (EKG?) zvedající článek někde předpokládám z roku 1993 - 1995, kde se v pozdravu Bacilluse / Citadel objevila i naše, do dnešní doby, existující skupina UNREAL.

Nový příspěvek k článku

podpis :
První znak podpisu musí být vykřičník, jinak se příspěvek neodešle (ochrana proti spamu)

18.02.2020 - solaris104

Super, nakonec těch českých her je na C64 dost.

Advert

Hardcode by PCH of UNREAL, Hardware support by RAY of UNREAL. Beta test and bugs guru SILLICON of Unreal
Unreal 2014-2021 Czech republic