Recenze - Navigátor

12 Assembler
41 Encyklopedie
34 Hardware
19 Hra
12 Párty
7 Programování
14 Sofware

HRA

Micro Boulderdash Prof
Herní styl Boulder Dash
Multiplayer Bez multiplayeru
Rok vydání 9992
Programátor (Unknown)
Grafik (Unknown)

INTRO

Suprdisk na C64

V rámci vyvažování běhu světa, když někdo zkur... předělá disketovou jednotku pro C64 a výsledkem je příruční zavazadlo, měl by někde někdo jiný vyrobit jinou disketovou jednotku, i kdyby to mělo Commodoru krást duši (a někomu rvát koule).

Možností připojení mechanik na 3,5 diskety bylo na C64 vždy poměrně málo. Např. firma Commodore vyráběla floppy 1581, která je ale poměrně vzácná, nebo firma CMD vyráběla FD2000 a FD4000, které jsou ještě vzácnější. Na Ebay prodává jeden člověk klony drajvů od CMD, ale cena není úplně nejlidovější, navíc je ještě posílá z USA.

Majitelé IDE64 mají k výše uvedeným ještě jednu možnost navíc. Připojit floppy LS120, což je disketová jednotka pro medium Superdisk - disketě podobná placka s obsahem 120MB (neplést se 120LS, Škodovkou z 80tých let). Tato technologie byla jednou z (méně úspěšných) cest, jak zvýšit kapacitu přenosného media. Brzy byla zastíněna mechanikou ZIP (kterou je na IDE64 také možné připojit). Floppy LS120 vypadá velmi podobně jako klasická PC floppy, připojuje se ale přes IDE rozhranní a kromě čtení Superdisků 120MB je na ní zajímavé, že umí číst i klasické DD a HD 3,5 diskety.


Pokud vlastníte klasickou LS120, která se montuje do PC case na pozici FDD, můžete jí prostě do IDE64 připojit a používat. Ale také se jí můžete pokusit namontovat do nějakého obalu, aby se tvářila více jako disketová jednotka. Nepodařilo (nechtělo) se mi najít žádný obal od starých externích jednotek, do kterého by bylo možné ji usadit. Snazší bylo porozhlédnout se po univerzálních krabičkách pro elektro přístroje, kterých je i v běžných maloobchodech celkem velký výběr (kdo by chtěl tip, tak mě zaujala konkrétně tato). Aby nějak k světu vypadalo i připojení, je možné sehnat kulatý IDE kabel. Něco podobného lze vyrobit i svépomocí, inspiraci naleznete např. zde. Přidáme ještě napájecí konektor, nějaký vypínač, malou diodu, nakonec zespoda podpis a výsledek může vypadat přibližně takto:

Je třeba počítat s tím, že takto používaná disketa je stále IDE64 disk, tedy velmi rychlá a velmi nekompatibilní s loadery pro 1541. Stejně tak čtení disket z výše zmíněných mechanik 1581 nebo FD2000 není možné. Na druhou stranu floppy LS120 nepatří mezi rarity, umožňuje na C64 používat 3,5 diskety s kapacitou 1,44MB a na nich veškerý software pro IDE64. Disketu je nutné naformátovat příslušnou utilitou (na formát CFS) a je možné z ní udělat drive no.8. IDE64 má navíc podporu FAT formátu, takže lze vložit disketu z PC do C64, ovšem zatím stále jen pro čtení.

LHS

Nový příspěvek k článku

podpis :
První znak podpisu musí být vykřičník, jinak se příspěvek neodešle (ochrana proti spamu)

Advert

Programmed by PCH of UNREAL, Hardware support by RAY of UNREAL. Beta test and bugs guru SILLICON
Unreal 2014 - Czech republic