Recenze - Navigátor

12 Assembler
41 Encyklopedie
34 Hardware
19 Hra
12 Párty
7 Programování
14 Sofware

HRA

Rockfall II
Herní styl Boulder Dash
Multiplayer Bez multiplayeru
Rok vydání 1987
Programátor Duncan Scott Kershaw
Grafik (Unknown)

INTRO

GEOS - existující verze

Systém GEOS není třeba nikomu z commodoristů představovat, určitě se s ním každý alespoň jednou setkal. Existuje pro něj obrovská spousta utilit, vč. (ve své době) profesionálního grafického (GeoPaint) a textového (GeoWrite) editoru, jejichž dokumenty bylo možné poskládat do novinových stránek s obrázky a jednotlivými články (pomocí GeoPublish). Ve zdejší sekci literatura je k nalezení jednak český návod pro GEOS 2.0, dále několik čísel časopisu Splash!, který byl ve zmíněných editorech tvořen a spolu s ostatními časopisy je i v něm spousta článků o různých GEOS programech.


'A k čemu je to dobrý, když dneska na písíčku za pár stovek máš všechno?'

Karel Polášek, redaktor časopisu Splash!


Co ne každý ví, tak systému GEOS existuje několik verzí, které se docela liší. Zajímalo mne, jak vlastně která verze (na C64) vypadá a rozhodl jsem se tedy je (letmo) vyzkoušet. Mimoto GEOS má i podporu pro velké množství hardwaru. Existuje verze pro C64, C128 i Plus4. Kromě disketovek 1541 podporuje i 1571 a 1581 (na Plus4 1551), existují mraky (nemyslím cloudy) ovladačů pro tiskárny, velmi využívaná je REU, firma CMD systém upravila pro podporu svých zařízení a našel by se i další HW (např. myš, GeoRAM, scanner, modem, SD2IEC), který je v GEOSu podporován. Výčet možností by byl opravdu dlouhý a obecně je GEOS téměř nevyčerpatelné téma.

Vše jsem zkoušel na reálném C64, s 1541U, která emulovala jednu floppy a REU 512kB, navíc jsem měl připojenu jednu reálnou repliku 1581. V každé verzi jsem zkoušel otevřít obrázek v GeoPaintu a spustit slideshow Evolution a až na jeden případ se mi to bez problémů dařilo.


Roku 1986 byla firmou Berkeley Softworks vydána první verze GEOSu a v roce 1988 následoval GEOS V2.0. Toto byly plně profesionální a komerční verze systému. Základní aplikací - pracovní plochou - je Desktop a jeho podobu určitě mají všichni v paměti.
V roce 1993 firma Markt & Technik ve spolupráci s původním vydavatelem vydala GEOS verze 2.5. Byl pouze v němčině a pracovní plochu obstarával vylepšený TopDesk 1.2. Ten má podporu 'pseudoadresářů'* a umožňuje otevřít více oken najednou.

* Adresáře jsou vidět pouze z TopDesku, jinak jsou soubory stále všechny na disketě v 'rootu'. Např. můžete mít textové dokumenty ve třech adresářích, ale v opendialogu GeoWrite je stále uvidíte všechny. Adresáře blížící se klasickému pojetí umí utilita Geomakedir.
TopDesk se dokonce dočkal českého cracku a překladu. Ten svého času bez požehnání autorů prodával jeden český Commodore klub a byl snad i příčinou jakési rozepře.

Někdy v roce 1998 jako vylepšení byl vydán TopDesk 3.2 (také pouze německy), který je barevný a je možné z něj obsluhovat až 4 disketové jednotky.
Kromě toho existují alternativní desktopy, jeden z nich se jmenuje Dualtop a je dělán ve stylu Norton commander.
Další je Geoshell, který je založen na příkazové řádce.
WormDesk je minimalistickou alternativou k Desktopu, která zabírá mnohem méně místa (což ocení ti, kdo GEOS provozují s 1541). V textové formě zobrazuje základní informace o systému, disketě a souborech.
Firma CMD udělala několik modifikací GEOSu, zaměřených hlavně na lepší podporu jejich zařízení. Vydala patche pro starší GEOS a také výrazně předělanou verzi systému, která se jmenuje GEOS GateWay. Jeho desktop je poměrně odlišný a může otevřít pouze jedno zařízení současně (pro zajímavost, Desktopy z původního GEOSu na něm nefungují).
Maurice Randall v roce 1998 vydal vlastní vylepšenou verzi GEOSu s názvem Wheels. Ten je hodně orientovaný na CMD zařízení. Pracovní plocha - Dashboard - je pojata podobně jako v Topdesku*. Kromě jiného má podporu pro přepínání tasků (tu obsahoval v omezenější formě i GateWay), existuje pro něj internetový prohlížeč The Wave (pro jeho běh je potřeba SuperCPU s rozšířenou pamětí).

* Adresáře z Topdesku v něm nefungují a nepodařilo se mi je vůbec rozchodit, pravděpodobně budou fungovat pouze na CMD jednotkách.
Mimo tyto verze orientované na CMD byl někdy roku 1999 vydán GEOS Megapatch 3, který je postaven na GEOSu 2.0, obsahuje také, kromě jiného, podporu různých novějších zařízení a vylepšenou pracovní plochu TopDesk 4.1 v angličtině, které lze měnit pozadí a na výběr je několik spořičů obrazovky. Systém podporuje i přepínání tasků.

Jedná se skutečně pouze o patch, takže je nutné nabootovat GEOS 2.0 a patchovat. Na internetu jsou k nalezení i patchnuté diskety, ale patch při instalaci načítá konfiguraci hardwaru, takže diskety dělané s jinými druhy zařízení nemusí fungovat.* Pro Megapatch byly vydány dodatečné patche, které opravovaly několik chyb. Ve stejném roce byl snad vydán i Megapatch 3.5, ale ten se mi nepodařilo nikde najít.

* Při zkoušení se tato verze GEOSu nejevila jako extra stabilní (po několika minutách zkoušení všeho možného se začaly špatně překreslovat okna). Navíc na něm nefuguvala slideshow Evolution. GeoPaint spustit šel a zajímavé bylo, že převzal opendialog z Topdesku. A GEOS 3.0 přesahuje kapacitu jedné D64.
Už od samého začátku bylo výhodné s GEOSem používat REU. V novějších verzích GEOSu je už přídavná paměť nutností (kromě REU existovaly RamLink, SuperRam v SuperCPU, GeoRAM atd.), buď pro možnost používat některé funkce, nebo vůbec pro samotné spuštění systému.

GEOS 2.0 byl také detailně diassemblován a probíhá úprava pro Mega65. A jak by vypadal GEOS v NUFLI můžeme vidět tady .

Tyto popisované verze GEOSů si můžete sami vyzkoušet, ke stažení jsou zde.
A zde je odkaz na zajímavé shrnutí historie systému ( původních profesionálních verzí ) v češtině.


LHSNový příspěvek k článku

podpis :
První znak podpisu musí být vykřičník, jinak se příspěvek neodešle (ochrana proti spamu)

27.12.2016 - Sillicon

Poškozený link opraven.

24.12.2016 - Jack_Free

Dobrý článek, ale ty diskety v ZIPu nejdou stáhnout hlásí to : Not Found
The requested URL /geos_diskety.zip was not found on this server.

Advert

Programmed by PCH of UNREAL, Hardware support by RAY of UNREAL. Beta test and bugs guru SILLICON
Unreal 2014 - Czech republic